Yüksel KOCAMAN
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı
"SAĞLIKLI YAŞAM" SÖYLEŞİSİ

Prof. Dr. Saraçoğlu sağlıklı yaşamın sırlarını anlattı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adliyemizde düzenlenen “sağlıklı yaşam” konulu söyleşiye katıldı. Yoğun ilginin görüldüğü programda, Prof. Dr. Saraçoğlu, hibrit tohumları, GDO’lu ürünler, gıda takviyeleri ve hastalık türleri hakkında izleyenleri bilgilendirdi.

Ankara Adliyesi, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nca bakanlık bünyesinde görevli personele yönelik yaşama geçirilen “kaliteli yaşam günleri” adlı etkinliğe ev sahipliği yaptı. Programa, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Ulukul, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Üyesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, hakimler, yazı işleri müdürleri ile çok sayıda personel katıldı.

“Anadolu dünyanın en zengin markası”

Prof. Dr. Saraçoğlu, sağlıklı yaşamda doğal ürünler tüketmenin büyük önem taşıdığını belirterek, günümüzde doğal tohumlar yerine hibrit tohumları kullanıldığını söyledi. Türkiye’nin doğal ürünler bakımından dünyada bir marka olduğunu kaydeden Prof. Dr. Saraçoğlu, “Dünyanın en büyük ve en zengin markası Anadolu’dur. Diyarbakır karpuzu, Bursa şeftalisi, Tosya pirinci bunlar birer markadır” diye konuştu.

Prof. Dr. Saraçoğlu, 1948 ile 1970 yılları arasında yurt dışından Türkiye’ye gelen bilim adamlarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden tohumlar topladığını ve bunları yurt dışına çıkardığını söyledi. Türkiye’de şu an tohum kaybı yaşandığı belirten Prof. Dr. Saraçoğlu, bu kaybı gidermek ve canlandırmak için Biyoland Türkiye Projesi başlatıldığını kaydetti. Prof. Dr. Saraçoğlu, “Projeyle milli ve yerli tohumları çoğaltmaya başladık. Önümüzdeki yıllardan itibaren doğal tohum temin edebilirsiniz. Bunlar hibrit tohumları değil. Artık doğal ürünler üretilebilecek” diye konuştu.

Programda konukların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Saraçoğlu, karaciğer yağlanması, çöl yak, ülser, yüksek tansiyon, hiperaktif gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkisel ürünler hakkında bilgi verdi. Program sonrasında, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Şahin ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kocaman tarafından Prof. Dr. Saraçoğlu’na, plaket ve hediye sunuldu.

SİTEMİZİ
T.C. Adalet Bakanlığı Ankara Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. →AA Bilgi İşlem Müdürlüğü←