Yüksel KOCAMAN
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı
"ATATÜRK, MİSAK-I MİLLİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TARİH YOLCULUĞU" KONULU PANEL

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi yolculuğu

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nca bakanlık bünyesinde görevli personele yönelik yaşama geçirilen “Kaliteli yaşam günleri” adlı etkinlikler kapsamında adliyemizde panel gerçekleştirildi. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık‘ın katılımıyla düzenlenen “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu program yoğun ilgi gördü.

Panele, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Ulukul, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, hakimler, idari işleri müdürleri, yazı işleri müdürleri ile adliye personeli katıldı.

Prof. Dr. Turan : “Tarih potansiyelimiz var, dünyaya gösterdik”

Panelde, Türkiye Cumhuriyeti’nin Orta Asya Türklerinden günümüze kadar olan tarihi yolculuğunu anlatan Prof. Dr. Turan, ancak Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kayıplar verildiğini ve büyük buhran yaşandığını kaydetti. Türk toplumunun milli mücadele ile bu dönemi atlatmayı başardığını belirten Prof. Dr. Turan, “Atatürk ve arkadaşlarının katıldığı Sakarya Savaşı’ndan sonra verilen kayıplar dönmüştür. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir buhran içinden çıkmayı başarmıştır. Arada bir takım inişler çıkışlar olabilir ama sürekli bir çıkış vardır. Türkiye Cumhuriyeti, Suriye, Irak ve FETÖ meselelerinde de bunu lehine çevirebilecek potansiyele sahiptir. Bizim tarih potansiyelimiz var. Bunu dünyaya gösterdik” diye konuştu. Dünya ülkelerinde uygulanan Cumhuriyet rejimleri hakkında izleyenleri bilgilendiren Prof. Dr. Turan, “Türkiye Cumhuriyeti özlenen klasik Cumhuriyet rejimine ulaşmış durumdadır. Her şey meclisten çıkmaktadır” dedi.

Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık ise, Kurtuluş Savaşı’nda işgalci devletlere karşı kazanılan büyük zafer sonrası imzalanan Lozan Barış Antlaşması sürecine değindi. Misak- ı Milli’nin Türk toplumundaki önemine dikkat çeken Prof. Dr. Kırpık, “Meclis-i Mebusan’ın ilan ettiği Misak-ı Milli bir yemindir. Milli irade, milletin ta kendisidir. Misak-ı Milli, milli mücadelenin milli reçetesidir” diye konuştu.

Program sonrasında, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Heybet ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Şahin tarafından konuklara plaket takdim edildi.

SİTEMİZİ
T.C. Adalet Bakanlığı Ankara Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. →AA Bilgi İşlem Müdürlüğü←