"Değişen Dünyada Gençlik ve Aile" Konulu Konferans

  Prof. Dr. Tarhan: “İyi eğitimli değil. İyi insan yetiştirmek gerekir”

  Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katılımıyla "Değişen Dünyada Gençlik ve Aile" konulu konferans düzenlendi. Yoğun ilginin görüldüğü programda, Prof. Dr. Tarhan, aileyi zayıflatan hastalık türleri ve gençlerin kırılgan noktaları hakkında izleyenleri bilgilendirdi.

  Adliyemizde, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığınca bakanlık bünyesinde görevli personele yönelik yaşama geçirilen “kaliteli yaşam günleri” etkinlikleri kapsamında konferans gerçekleştirildi. Programa, personelden yoğun katılım oldu.

  “Üç hastalık aileyi zayıflattı”

  Prof. Dr. Tarhan, son yıllarda Amerika ve Avrupa ülkelerinde insan psikolojisi üzerinde yapılan araştırmalar ve bunların sonuçlarına değindi. Prof. Dr. Tarhan, bireylerin gençlik dönemini normal şizofrenik bir dönem olduğunu belirterek, “Bu dönemde ön beyin henüz gelişmektedir. DDY (Dur,düşün,yap) yapamaz. Gençlere kimlik duygusu vermelidir. Eleştiren, sorgulayan, kimlik sahibi olan, kendi kendini yetiştirebilen gençler. İyi eğitimli değil. İyi insan yetiştirmek gerekir. İyi insan olmadan iyi bir doktor, iyi bir psikolog, iyi bir hakim olamazsınız” diye konuştu.

  Gençlerin adalet ve özgürlük beklentisi, buyurgan yaklaşımdan nefret etme gibi üç kırılgan noktası bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, “Bu beklentileri uygun biçimde karşılayamazsa ezik olur veya ters kimlik geliştirir” dedi.

  Prof. Dr. Tarhan, aileyi zayıflatan üç hastalık bulunduğunu belirterek,“ Bencilleşen insan aileyi ayak bağı olarak görüyor(sekülarizm), sosyal normların bozulması, aileyi koruyan surların yıkılmasına sebep oldu (sosyal anomi). Aile değil birey kutsaldır anlayışı, bağlanmanın zayıflık olarak algılanması, geniş ailenin dağılması ((bireycilik)” diye konuştu.

  Adres

  Hacı Bayram Veli Mahallesi Atatürk Bulvarı No:40 Sıhhiye/Ankara

  Telefon

  +90 312 509 3180

  +90 312 309 4570 -4571

  E-Posta

  ankaracbs.basinisaretadalet.gov.tr

  © 2020 ANKARA ADLİYESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

  Sitemizi Bugün : 10 - Toplam : 3533145 kişi ziyaret etmiştir.