SSB Çalışanları İle Çıkar İlişkisinde Bulundukları Şirket Temsilcilerinden Oluşan 6 Kişi Gözaltına Alındı

 T.C.

ANKARA

 CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında,

 

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından savunma sanayii sektöründe yasa dışı ilişkilere bulaştıkları tespit edilen bir gruba yönelik operasyon gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile koordine yürütülen operasyonda,  SSB çalışanları ile çıkar ilişkisinde bulundukları şirket temsilcilerinden oluşan 6 kişi gözaltına alındı.

 

MİT tarafından savunma sanayiine yönelik yürütülen koruyucu/önleyici istihbarat operasyonları kapsamında rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen şahıslar hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. MİT ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğünün koordineli halde 1 yıldır sürdürdükleri çalışmayla; SSB görevlilerinin yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyet/fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren ve “yabancı firma temsilciliği yapan şirket” yetkililerine aktardıkları, bunun karşılığında maddi teminat temin ettikleri tespit edildi. Şirket yetkilerinin ise söz konusu bilgileri, temsilciliğini yaptıkları firmalarla paylaştıkları, ihale ve projelerde avantaj sağladıkları belirlendi.

 

Operasyon kapsamında şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, çok yüksek miktarda döviz (Euro/USD) ele geçirildi. 

 

Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 12/01/2021 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda, gözaltına alınan şahısların dijital verilerine inceleme yapılmak amacıyla el konuldu.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 12.01.2021 

Adres

Hacı Bayram Veli Mahallesi Atatürk Bulvarı No:40 Sıhhiye/Ankara

Telefon

312 509 31 80

+90 312 309 4570 - 4571

E-Posta

© 2020 ANKARA ADLİYESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 12536 - Toplam : 4889023 kişi ziyaret etmiştir.